Hubnutí v sauně: Objevte příjemný způsob, jak shodit kila…

Vánoční svátky jsou za námi a vás trápí přebytečná kila? Rádi byste s nimi zatočili, ale nemáte chuť ani elán dávat si každý den do těla? My v ARE-Sauny u jezírka víme, že existují příjemnější způsoby, jak začít s hubnutím a nastartovat redukci problematických partií. Protože už při teplotě 43 °C dochází k rozpouštění tělesného tuku a urychlení spalování.

Hubněte v leže
Věděli jste, že pouhých 30 minut strávených v sauně stačí, abyste se zapotili přibližně jako při běhu na 3 kilometry? A že se tuky rozpouštějí vlivem nastartování ochlazovacího procesu, kterým tělo urychluje spalování? Při návštěvě sauny se také zvyšuje tepová frekvence až o 30 procent a zrychluje se krevní oběh. Všechny tyto účinky má sauna společné s aktivním pohybem. Rozdíl je však v tom, že v sauně můžete ležet, odpočívat a přitom hubnout. Pokud ale chcete trvale shodit kila navíc, bez pravidelného pohybu a úpravy stravy to nepůjde.

Proč?
Sauna dokáže proces hubnutí výrazně urychlit, ale není to magie! Při saunování se tělo v prvé řadě zbavuje přebytečné vody, což vyvolává dojem zhubnutí. Abyste předešli dehydrataci a neblahému vlivu na zdraví, nezapomínejte vodu průběžně doplňovat před, během i po saunování.

Podle Harvard Medical School totiž průměrný člověk ztratí během krátké chvíle v sauně asi půl litru tekutiny. Pozor si musí dávat především lidé s chronickým onemocněním ledvin, srdce, cukrovkou nebo těhotné ženy, protože jsou vystaveni zvýšenému riziku dehydratace.

Jak pomáhá sauna hubnout?
Podle řady studií se při intenzivním pocení tělo začne zbavovat škodlivých látek, čistí se lymfatický systém, a právě to má za následek tělesnou detoxikaci a efektivnější spalování tuků. Výzkumy také potvrzují, že pravidelné saunování podporuje metabolismus, spalování kalorií a pomáhá snížit hmotnost až o několik kilogramů. Největší účinky pak přináší zařazení sauny po sportovní aktivitě.

Jak na to?
Obecně pomáhá začít a nastartovat metabolismus saunováním 2 až 3x týdně. Už za dva týdny ucítíte fyzickou úlevu a příval svěží energie. A v tu chvíli přijde i elán pro zvýšení pohybové aktivity a pravidelné, středně intenzivní cvičení.

Poté je pro zdravé hubnutí ideální zapojit saunu postupně 3 až 4x týdně v 15 až 20minutových cyklech, buď po stresujícím dni nebo hned ráno po lehkém cvičení. Zlepšíte si tak zdraví i náladu a sauna vám vždy pomůže skvěle uvolnit svaly a zregenerovat.

Snížení stresu
Právě stres patří k základním příčinám, proč přibíráme, hromadíme tělesný tuk a nemůžeme zhubnout. Tělesné a psychické napětí podporuje potřebu stále něco jíst, ale také produkci kortizolu, pod jehož vlivem tělo touží po kaloriích. Podle vědeckého výzkumu pomáhá saunování snižovat stres i hladinu kortizolu v těle a uvolnit endorfiny, protože právě hormony štěstí proti kortizolu působí. A lidé s nižší mírou stresu se méně přejídají a mají více elánu k pohybu.

Je vhodnější finská, infra, parní nebo BIO sauna?
Obecně platí, že sauny s nižší teplotou mají na hubnutí větší vliv. Během chvíle v nich spálíte tolik kalorií, jako při delším cvičení v tělocvičně. Naopak vysoké teploty klasické finské sauny jsou méně účinné a z 95 procent z těla odvádějí vodu.

V saunách s nižšími teplotami tvoří voda pouze cca 85 % potu. Zbytek jsou tukové buňky, cholesterol a další škodlivé látky jako čpavek nebo sodík, proto v těchto saunách můžete vyloučit asi o 10 procent více škodlivin než v sauně finské.

Proto je saunování v infra nebo BIO sauně velice vhodnou podporou při hubnutí. Jen během 30 minut lze spálit až 600 kilokalorií. Navíc jsou vhodné pro každého, kdo špatně snáší vysoké teploty klasické finské sauny – pro začátečníky, děti, seniory nebo osoby se zdravotním omezením.

Parní sauny pak nabízí parní klima s teplotou 40–55 °C a vlhkostí vzduchu až sto procent, což velmi příznivě působí na lidský organismus.

Stále oblíbenější je také naše BIO sauna vyhřívaná kamny s generátorem páry, který v sauně zvyšuje vlhkost pomocí parních nárazů a tím i pocitovou teplotu. Teplota v BIO saunách je také nižší, obvykle 60 až 90 °C a běžný člověk zde vydrží v rámci jednoho cyklu 10 až 15 minut. Příjemná teplota tělo prohřívá postupně a zvýšení tělesné teploty pomáhá urychlit spalování cca o 15 procent.

Své místo si v naší finské nebo BIO sauně můžete rezervovat zde a zážitek umocníte ještě propojením s oblíbenou masáží. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

wp-puzzle.com logo