Nespavost. Jak nám sauna pomáhá vrátit zdravý spánek a…

Možná ji znáte i vy. Lehnete si do postele a nic. Koukáte, dýcháte, převalujete se a spánek nepřichází. Nebo se naopak často probouzíte a ráno jste brzy vzhůru? Ať vás trápí občasná, krátkodobá nebo chronická nespavost, jakýkoliv nedostatek spánku nám dokáže znepříjemnit život a vyčerpat síly. Věděli jste, že právě pravidelné saunování a pocení patří k osvědčeným receptům, jak si od nespavosti ulevit? 

Ať už je na vině stres, různá onemocnění, bolestivé stavy, přemíra práce, záření z obrazovek, stimulující nápoje či nevhodné jídlo, existují způsoby, jak to změnit a zase se dobře vyspat.

V dnešní době údajně trpí nějakou formou poruchy spánku až polovina Čechů. Podle odhadů České společnosti pro výzkum spánku pak nespavost postihuje až třetinu populace.

Pokud se z insomnie stal i váš chronický „průvodce“, řešení přirozeně nepřijde za jeden den či týden. Sauna vám však může být velmi cenným pomocníkem, pokud se rozhodnete potíže se spánkem a chronický únavový syndrom vyřešit, aniž byste zatěžovali své tělo léky na spaní. U nás v ARE-sauny u jezírka pomáhá nejen klasická finská sauna, vytápěná až na 100 °C, nebo BIO sauna s nižší teplotou a vyšší vlhkostí, ale také naše jedinečná zahrada s osvěžujícím jezírkem nebo nabídka masáží.

Jak sauna pomáhá zlepšit spánek?
Každá návštěva sauny pomáhá uvolnit celé tělo i psychiku. Teplo nás postupně prohřívá a uvolňuje svalové napětí. Poté následuje rychlé ochlazení, díky němuž tělo i mozek dostávají signál, že je čas k odpočinku.

Během dne naše tělo běžně pracuje na udržení stabilní tělesné teploty. Večer a v noci se pak ochladí, aby se připravilo na spánek. I proto nám chladno a tma v ložnici prospívají. Nástup nižší teploty je pak signálem pro mozek, aby začal s produkcí melatoninu, spánkového hormonu, který se v největší míře tvoří mezi 22. a 3. hodinou. Ráno pak zase tělesná teplota stoupá, abychom se připravili na nový den.

A právě tvorba melatoninu, který reguluje spánkový cyklus těla a je považován za nejlepší přirozený lék na nespavost, probíhá i v sauně. Díky němu se budíme odpočatí a svěží. Opakované střídání zahřívání a ochlazování v sauně navíc vyžaduje velký výdej energie, který navozuje příjemnou únavu, proto je sauna vhodná právě večer před spaním.

Kvalita spánku souvisí i se zdravotním stavem
Pravidelné saunování navíc pomáhá při potížích s dýchacími cestami, bolestmi hlavy a migrénami nebo když trpíme na studené ruce a nohy. Přirozeně tlumí i některé bolestivé stavy svalů, kloubů a pomáhá při fyzické bolesti způsobené stresem, sezením či nevhodným držením těla a nedostatkem pohybu. Všechny tyto potíže opět negativně ovlivňují náš spánek a odpočinek.

Sauna tak pomáhá našemu tělu i mysli vyrovnat se s hektickým životním stylem, který je pro zdravý spánek velkou výzvou. Tak abychom se po náročném dni mohli ráno opět cítit nabití energií. Navíc bez nepříznivých vedlejších účinků na naše zdraví.

Saunování proti úzkostem a kortizolu
Trpíte zvýšeným stresem, psychicky i fyzicky náročným zaměstnáním, přemírou starostí a často se cítíte nervózní až úzkostní? Úzkosti a hormonální změny také ovlivňují naši schopnost se uvolnit a klidně usínat. Při pobytu v sauně se vyplavují v těle endorfiny (hormony štěstí) působící proti kortizolu a bolesti, které naše tělo tvoří v důsledku stresu a špatné životosprávy. Pro relaxaci, uvolnění a zlepšení nálady si můžete saunu dopřát kdykoliv během dne. Uvolní vás mentálně, emočně i fyzicky od bolesti a vy se budete celkově cítit dobře.

Saunování navíc pomáhá snížit únavu a léčit deprese, které opět úzce souvisí s chronickým únavovým syndromem.

Nejlepší tipy pro saunování a zdravý spánek
Pokud chcete ze saunování vytěžit maximum, dopřejte si poslední kolečko 60 až 90 minut před spaním. Díky tomu bude melatonin působit ještě po vašem příchodu domů.

Doma si pak sviťte jen tlumenými světly, protože jasné a silné světlo hladinu melatoninu snižuje. Proto je klíčové usínat v zatemněné místnosti.

Pokud máte saunu doma, prohřejte se ideálně 15 minut před spaním.

Důležité je také vypít před návštěvou sauny větší množství vody. Pokud si dáte kratší proceduru, pak během saunování už nepijte, abyste předešli nočnímu narušení spánku kvůli nutnosti návštěvy WC.

Pokud se v sauně cítíte rychle unavení, napijte se. Pokud jste podcenili přísun tekutin, dehydratovaný organismus v sauně trpí.

Velký pozor si dejte na alkohol. Sklenka vína večer vám sice pomůže se uvolnit, ale při dlouhodobé konzumaci narušuje alkohol přirozený spánkový cyklus. Podle Very Well Health bychom ho měli přestat pít alespoň dvě hodiny před spaním.

Alespoň hodinu před spánkem se pak vyhněte modrému záření ze všech obrazovek a také z ložnice odstraňte všechna digitální zařízení, jako jsou notebooky, smartphony a tablety, stejně jako televizi, která negativně ovlivňuje schopnost našeho těla přirozeně usnout. Působení modrého záření před nebo dokonce během spaní narušuje cirkadiánní rytmus našeho těla a následně nedochází ke správné tvorbě melatoninu, čímž se kvalita spánku zhoršuje.

Čtyři saunové cykly pro zdravý spánek
Pro kvalitní spánek doporučujeme absolvovat celkem čtyři saunové cykly. U začátečníků a nepravidelných návštěvníků se pocit uvolnění a utlumení dostaví už po třetím cyklu. Naopak saunoví matadoři si mohou užít i pět kol. Vyšší počet během jedné návštěvy ale nedoporučujeme, protože hrozí celkové vyčerpání organismu.

Vyzkoušejte si účinky saunování na kvalitu spánku na vlastní kůži. Rezervujte si své místo ZDE. A pokud saunový zážitek propojíte s masáží, účinky terapie se ještě prohloubí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

wp-puzzle.com logo