Saunování sportovců: 6 důvodů, proč je sauna po výkonu…

Saunování je prastarou a osvědčenou formou relaxace s řadou blahodárných účinků na lidské zdraví. Není divu, že si pravidelné ‚pocení‘ dopřávají lidé napříč generacemi, včetně dětí, aktivních sportovců a těch, kdo mají fyzicky i duševně náročnou práci. Jaký vliv má ale saunování reálně na naše sportovní výkony? A je vhodnější sauna před, nebo po tréninku?

Relax, regenerace i růst svalů či prevence zranění. Ale také blahodárné účinky na klouby, srdeční činnost, imunitu a duševní pohodu – to je jen základní výčet benefitů, které lákají rekreační i vrcholové sportovce, aby si pravidelně po náročných aktivitách dopřávali saunu.

Také u nás v ARE-sauny u jezírka si sportovci pravidelně užívají účinky finské a BIO sauny. Místo si můžete rezervovat zde.

6 hlavních důvodů, proč je saunování pro sportovce tak výhodné:

Regenerace svalů a růstový hormon
V sauně a při ochlazování tělo zažívá tepelný stres a musí se fyziologicky přizpůsobovat, aby se chránilo. Součástí této adaptace je nárůst proteinu teplotního šoku, který opravuje poškozené proteiny (svaly), a lidského růstového hormonu, který stimuluje růst svalů. Vědci zjistili, že díky nárůstu těchto látek dosahují sportovci, kteří se po tréninku pravidelně saunují, většího svalového progresu. U vrcholových sportovců dokonce studie naměřily zvýšení růstového hormonu o 40 procent. Ten pomáhá také při regeneraci kostí a rekonvalescenci po úrazech. Účinky jsou nejsilnější, pokud zařadíte saunu do třiceti minut po tréninku.

Sauna jako relax i léčba
Účinky saunování na uvolnění namožených svalů, těla i mysli jsou dobře známé, stejně jako jejich schopnost snižovat hladinu stresu, zlepšit celkovou pohodu a dobít energii. Teplo také pomáhá urychlit procesy regenerace po tréninku či rekonvalescence při zranění a po operaci.
Vlivem tréninku totiž běžně dochází k drobnému poškození svalů a abychom zamezili jejich trvalému poškození či zranění, potřebujeme regenerovat a odpočívat.
V případě zranění vám saunování pomůže také snižovat ztráty svalové hmoty i kondice a zase se k tréninku brzy vrátit. Teplo tedy snižuje míru oxidace v těle a podporuje růst svalové tkáně. Často je sauna doporučována (mimo jiné) i pacientům s chronickou bolestí, např. při artritidě a dalších degenerativních onemocněních.

Detoxikace organismu
Škodlivé toxické látky, které se do našeho těla dostávají z potravy, ovzduší, v důsledku nemocí či stresu, při zvýšeném výskytu také nepříznivě ovlivňují naše sportovní aktivity a výkony. Hluboké pocení v sauně pomáhá množství olova, mědi, niklu, rtuti i různých chemikálií v těle výrazně snížit a představuje tak jeden z nejpřirozenějších a nejbezpečnějších způsobů, jak těžké kovy z těla uvolnit. Nezbytné je ale dodržovat dostatečný příjem tekutin. 
Pot nám také pomáhá očišťovat pokožku a potní kanálky od bakterií, a získat tak zdravější a krásnější pokožku.

Vytrvalost
Saunování může také výrazně zvýšit vaši vytrvalost a celkové zdraví. Americká studie zjistila, že běžci, kteří se po tréninku saunovali třicet minut čtyřikrát týdně, si prodloužili čas do vyčerpání o 32 procent. Zjištěn byl u nich v průběhu studie také nárůst objemu plazmy a červených krvinek, což může vysvětlovat zlepšení výkonu. Při fyzické zátěži se zvyšuje naše tělesná teplota, a kromě objemu krevní plazmy se v těle zvyšuje také průtok krve do srdce i svalů a díky vyšší úrovni proteinů, respektive růstového hormonu, narůstá i svalová hmota.

Tvorba kyseliny mléčné
Saunování rovněž pomáhá při potížích s hromaděním kyseliny mléčné, která se během cvičení a při vzrůstající zátěži tvoří ve svalech a může způsobit jejich výraznou bolestivost. Sauna tyto potíže pomáhá uvolnit, protože teplo rozšíří krevní cévy, tím se zvýší průtok krve a umožní rychlejší odstranění metabolického odpadu, včetně nahromaděné kyseliny mléčné.

Oběh
Saunování také skvěle působí na posílení krevního oběhu. Se zvyšujícím se teplem stoupá srdeční frekvence, cévy se rozšiřují a zvyšuje se prokrvení pokožky. Současně se sympatický nervový systém stává aktivnějším, protože se přizpůsobuje teplu, aby udržoval tělesnou teplotu. Tělo reaguje a stává se méně vnímavým vůči bolesti, a tím se bolestivost i napětí z intenzivního tréninku snižují.

Sauna před nebo po tréninku?
Vždy záleží, co od saunování očekáváte. Chcete podpořit regeneraci? Pak si mezi sportem a saunou dejte pauzu nebo se běžte potit mimo tréninkové dny.
Chcete zlepšit vytrvalost? Zařaďte saunu do půl hodiny po ukončení tréninku 2–5krát týdně. Začněte na 5 až 10 minutách a postupně zvyšujte na 30 minut. Pokud pocítíte bolest hlavy, závrať, suchou pokožku nebo jiný příznak dehydratace, opusťte saunu a začněte okamžitě rehydratovat.
Při silovém tréninku se zase doporučuje saunování před aktivitou, protože vás prohřeje, uvolní svaly i napětí a připraví na pohyb. Zvýší se vaše flexibilita a efektivita tréninku. Jde v podstatě o formu pasivního cvičení, ale nikdy saunou nenahrazujte úvodní rozcvičku. Před cvičením tak stačí pětiminutové prohřátí. A v tomto případě není sauna vhodná ihned po tréninku, protože vyčerpává vodu ze svalů a brání tak jejich růstu.

Užijte si i vy benefity saunování pro své sportovní aktivity a zdraví. Místo si rezervujte zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

wp-puzzle.com logo